مقاله

AVAND WOOD HOUSE

راهنمای شناخت چوب بلوط

همانطور که می‌دانید چوب‌های مورد استفاده در طراحی داخلی، تنوع بسیار زیادی را در بر دارند. برخی از این چوب‌ها به دلیل برخورداری از خصوصیات ویژه و منحصر بفرد، محبوبیت فوق العاده‌ای را نزد مصرف کنندگان کسب نموده‌اند. چوب بلوط نیز از جمله محبوب‌ترین چوب‌ها بوده است که به دلیل خصوصیات برجسته، مورد توجه بسیاری از کاربران و مصرف کنندگان در بازار داخلی و خارجی قرار گرفته است. اما چقدر چوب بلوط را می‌شناسید و  چقدر از اهمیت استفاده از این چوب در طراحی داخلی آگاهی دارید؟

آشنایی با چوب بلوط:

به جرات می‌توان گفت این چوب از جمله مقاوم‌ترین چوب‌ها در بازار رقابتی بوده است. از این چوب در کشورهای مختلف برای موارد گوناگون استفاده شده و شاهد مزایای فوق العاده‌ی آن خواهند بود. بدیهی است که این چوب‌ها به دلیل خصوصیات ویژه به عنوان چوب مورد علاقه‌ی بسیاری از طراحان داخلی، شناخته شده است.

  1. کیفیت بسیار بالا:

همانطور که ذکر شد، یکی از دلایل بسیار مهم برای استفاده از این چوب‌ها، کیفیت بسیار بالای آنها بوده است. استفاده از این چوب‌ها به دوران قبل از استعمار باز می‌گردد. آیا می‌دانستید که این نوع از چوب‌ها با درجه بندی مختلفی به بازار عرضه می‌شوند؟ بهترین و مرغوب‌ترین آنها، در درجه‌ی یک و مابقی در درجه‌های 2، 3 و غیره قرار خواهند گرفت. اما لازم به ذکر است که تمام درجه بندی‌های مربوط به این نوع از چوب‌ها، تحت استاندارد اروپا طبقه بندی خواهند شد. با درجه بندی این چوب‌ها، مصرف کنندگان می‌توانند محصول مورد نظر خود را انتخاب و با توجه به نیاز خود، اقدام به بهره برداری از آنها نمایند. این محصولات از کیفیت استثنایی و بی نظیری برخوردار هستند. اغلب با عنوان پرایم (Prime) از کیفیت این محصول یاد می‌کنند. محصولاتی که با پرایم A نامگذاری شده باشند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود. لازم به ذکر است که این چوب‌ها در دسته‌ی چوب‌های سخت قرار خواهند گرفت.

  1. ساختار جذاب:

از دیگر خصوصیات منحصر بفرد در این نوع از چوب‌ها می‌توان به ساختار جذاب و شگفت انگیز آنها اشاره کرد. چوب بلوط از بافت ریز و خیره کننده‌ای برخوردار است که سبب جذابیت بیش از پیش آنها شده است. لذا در بسیاری از موارد سطح این چوب‌ها را با یک لایه روغنی شفاف پوشش داده و شاهد تاثیر شگفت انگیز آن بر روی طراحی داخلی و دکوراسیون خواهند بود. بافت طبیعی این چوب‌ها سبب افزایش موارد استفاده و جذابیت آنها نیز شده است. یکی از دلایل بسیار مهم که سبب می‌شود شما شاهد ظاهر جذاب، متفاوت و بی نظیر این نوع از چوب‌ها باشید، تنوع در انواع این چوب‌ها بوده است. به جرات می‌توان گفت که بیش از 60 نوع چوب بلوط در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا رشد می‌کند. لذا شاهد طیف گسترده و بی نظیری از بافت‌های مختلف در این نوع از چوب‌ها خواهیم بود. یکی دیگر از موارد مهم در ساختار این چوب‌ها، تنوع گسترده در بهره برداری از آنها بوده است. این محصولات به دلیل بافت جذاب، حکاکی‌های شگفت انگیزی را در بر خواهند داشت که حیرت بسیاری از مصرف کنندگان را برانگیخته است.

  1. مقاومت چشمگیر:

چوب بلوط به طور کلی دانه مستقیم بوده و همچنین از بافت ناهمواری برخوردار است. دیگر خصوصیات برجسته در این چوب‌ها می‌توان به مقاومت آنها اشاره نمود.

  • مقاومت در برابر پوسیدگی: یکی از مهمترین خصوصیات این چوب‌ها، مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی بوده است. مقاومت بسیار بالای آنها، سبب افزایش طول عمر و ماندگاری بلند مدت آنها نیز خواهد شد. به نحوی که از محصولات تولید شده با این چوب‌ها، می‌توان تا سالهای سال استفاده نمود و از جذابیت آنها لذت برد.
  • مقاومت در برابر خط و خش و ضربه: از دیگر دلایل بسیار مهم برای بهره برداری از آنها، مقاومت در برابر ضربه و خط و خش می‌باشد. با این مقاومت چشمگیر می‌توان شاهد طراحی‌های خارق العاده و همچنین حکاکی‌های بی نظیری بود که نظر هر فرد نجار و طراحی را به سمت خود معطوف خواهد نمود.
  • مقاومت در برابر نم و رطوبت: همانطور که گفته شد، این محصول دارای انواع بسیار زیادی است. برخی از انواع این چوب‌ها، از مقاومت مناسبی در برابر نم و رطوبت برخوردار هستند. لذا از این محصولات در صنایع مختلف مانند تولید انواع بشکه‌ها، بهره برداری خواهند نمود.

نکته :

نکته حائز اهمیت در مورد این چوب‌ها این است که برخی از انواع این محصولات چوبی در برابر نم و رطوبت از مقاومت کمتری نسبت به انواع دیگر برخوردار هستند. لذا در صورت مواجه با نم و رطوبت، دچار مشکل شده و به دلیل تورم، حالت جذاب خود را از دست خواهند داد. لذا برای بهره برداری مفید و همچنین تجربه‌ی عمر بلند مدت این نوع از چوب‌ها، مراقبت از آنها برای عدم مواجه با نم و رطوبت بسیار حائز اهمیت بوده است.

  1. موارد استفاده‌ی گسترده:

چوب بلوط به دلیل دوام ، کارایی و زیبایی طبیعی در ساخت مبلمان و همچنین کف سازی و کابینت سازی بسیار ارزشمند بوده است. از چوب بلوط در طراحی دکوراسیون داخلی و تولید انواع مبلمان و بسیاری از موارد دیگر استفاده خواهند نمود. همانطور که ذکر شد، این چوب‌ها از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند که هر کدام از آنها جذابیت ظاهری بی نظیری را در بر خواهند داشت. لذا امروزه شاهد طیف گسترده‌ای از انواع این محصولات خواهیم بود. یکی از دلایل بسیار مهم در بهره برداری و استفاده‌ی گسترده از این چوب‌ها، سهولت برش، کنده کاری، حکاکی و همچنین نگهداری ایده‌آل از آنها بوده است. 

خانه طراحی آوندوود :

مزیت چوب‌ها نسبت به یکدیگر، آنها را به یک محصول کاربردی و مفید مبدل نموده است. افراد متخصص با تکیه به دانش و همچنین بهره برداری از علوم کاربردی و تکنولوژی‌های مدرن، اقدام به انتخاب چوب‌های مناسب و بهره برداری ایده‌آل از آنها خواهند نمود. خانه طراحی آوندوود با تکیه به این اصول بسیار مهم و همچنین با هوشمندانه‌ترین مدیریت علیرضا سلیمانیا‌ن، اقدام به خلق طرح‌های جذاب و شگفت انگیز نموده است. تولید انواع محصولات با ترکیب چوب بلوط و بسیاری از چوب‌های دیگر، جذابیتی شگفت انگیز و خیره کننده را برای دکوراسیون داخلی محیط کار و یا زندگی شما فراهم خواهد نمود. چقدر این خانه طراحی را می‌شناسید؟ آیا از تولیدات برجسته‌ی آن آگاهی دارید؟

منابع :

https://vermontwoodsstudios.com/content/oak-wood

https://hardwoodsgroup.com/oak-grading/

http://aranowood.com/news/23700/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%86%D9%88%D8%A8-%D9%87%D8%A7